21 січня 2025 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

АРХІВ НОВИН

« Січень 2025 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Останні тижні в Україні точаться дискусії довкола майбутніх змін Конституції України в частині децентралізації влади.

17 жовтня вперше Концепцію змін до Конституції України в частині децентралізації презентували на засіданні Ради донорів з питань децентралізації. Суть пропонованих змін представив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Корнієнко. А вже 23 жовтня провели публічне обговорення Концепції з асоціаціями органів місцевого самоврядування.

Ми запропонували варіанти, як організувати систему місцевих виборів так, щоб у місцевих радах були належним чином представлені інтереси усіх жителів і громад, як знизити вплив центральних партій на місцеві вибори, і взагалі - як зробити вибори більш зрозумілими і справедливими. Тепер маємо час на обговорення і пошук найоптимальнішої моделі, яка буде прописана у відповідному законопроекті.

Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій України В'ячеслав Негода під час публічної презентації та обговорення Концепції змін до законодавства про місцеві вибори.

Перший заступник керівника Офісу Президента України Сергій Трофімов представив бачення Президента Володимира Зеленського щодо необхідності внесення змін до Конституції України у частині реформи місцевого самоврядування.

Під час публічної презентації змін до Основного Закону та пріоритетів уряду стосовно реформування місцевого самоврядування, що відбулася в Києві, Сергій Трофімов наголосив, що реформа місцевого самоврядування, її закріплення в Конституції дасть змогу людям у всій країні отримати можливість для поліпшення добробуту.

Центральна виборча комісія своєю постановою призначила на неділю, 22 грудня 2019 року, перші вибори депутатів та голів у 86 об’єднаних територіальних громадах (1 міська, 16 селищних, 69 сільських ОТГ).

Вибори пройдуть у 21 області: у Вінницькій області вибори відбудуться у 3 об’єднаних громадах, у Волинській області – у 2 ОТГ, у Дніпропетровській області – в 5 ОТГ, у Донецькій області – в 1 ОТГ, у Житомирській – в 1 ОТГ, у Закарпатській області – в 9 ОТГ, у Запорізькій області – у 8 ОТГ, в Івано-Франківській області – в 6 ОТГ, у Київській області – в 2 ОТГ, у Кіровоградській області – в 6 ОТГ, у Луганській області – в 1 ОТГ, у Миколаївській області – в 2 ОТГ, в Одеській області – в 5 ОТГ, у Полтавській області – в 6 ОТГ, у Рівненській області – в 9 ОТГ, у Тернопільській області – в 4 ОТГ, у Харківській області – в 4 ОТГ, у Херсонській області – в 2 ОТГ, у Хмельницькій області – в 4 ОТГ, у Чернівецькій області – в 1 ОТГ, у Чернігівській області – в 5 ОТГ

Комунікація сторін – важливий інструмент для якісного втілення спільного завдання. А якщо це завдання – децентралізація і реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, комунікація набирає ще більшої ваги. Адже реформа стосується всіх і кожного – громадянина, місцевого самоврядування, вчителя, лікаря,  пожежника, всіх, кому важливо змінюватися самому і змінювати життя в своїх громадах – селах і містах. 

Уряд пропонує спростити процедури затвердження перспективних планів формування територій громад регіонів, виключивши необхідність схвалення цих документів обласними радами.

Проект відповідних змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», які підготовлені Мінрегіоном, Уряд схвалив 25 вересня 2019 року.

20 вересня 2019 року Президент України видав Указ «Про невідкладні заходи щодо забезпечення економічного зростання, стимулювання розвитку регіонів та запобігання корупції» (№713/2019).

Відповідно до документу, Кабінет Міністрів має передбачити під час доопрацювання проекту закону про Державний бюджет України на 2020 рік кошти на здійснення заходів, спрямованих на стимулювання економічного зростання, підвищення соціальних стандартів, розвиток гірських територій українських Карпат, а також збільшення обсягу коштів Державного фонду регіонального розвитку.

«Невідкладне завершення процесу децентралізації, в тому числі внесення змін до Конституції України щодо передачі реальної влади, фінансів та ресурсів на місця».

Президент України Володимир Зеленський доручив Уряду та Верховній Раді України завершити основоположну реформу – реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Ключові завдання Глава держави озвучив під час зустрічі з керівництвом Верховної Ради, Кабінету Міністрів, правоохоронних органів 2 вересня.

Як сталося, що в Україні донедавна сіл ставало менше, а сільських рад — більше? Чому є міста обласного і міста районного значення, і яка між ними різниця? Чому деякі села та селища, маючи власні органи місцевого самоврядування, підпорядковуються міським радам міст обласного значення? Чому і як в Україні існують сотні селищ міського типу, які не передбачені Основним Законом? Чому в країні настільки різні за розміром і населенням райони? Чому офіційну інформацію про кількість та склад міських, селищних та сільських рад, про назву населених пунктів так важко, а інколи і неможливо знайти?..

Дати відповідь на усі ці запитання складно. І причина цих непорозумінь у відсутності чіткого законодавства, яке б встановлювало правила формування та зміни адміністративно-територіального устрою країни.

Верховна Рада України восьмого скликання на останній своїй сесії не змогла дати новий поштовх децентралізації, бо навіть не розглянула важливі для продовження реформи законопроекти. Тепер усю процедуру прийняття цих законопроектів, починаючи від подання до парламенту, треба проходити заново. Ми втратили час, але не втрачаємо надії, що народні депутати нового скликання будуть більш активними у вирішенні питань децентралізації. Для таких сподівань є причини, бо представники партії, яка сформувала нову парламентську більшість, неодноразово запевняли, що планують завершити реформу до осені 2020 року, тобто до чергових місцевих виборів.

І кількість, і функції районного рівня самоврядування в України мають змінитися. По-перше, це передбачає урядова Концепція реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіальної організації влади. По-друге, цього вже вимагає реальний стан речей в управлінні територіями.

Нещодавно в Парламенті Мінрегіон презентував власне бачення реформи районного (субрегіонального) рівня місцевого самоврядування. За розрахунками Міністерства, замість 490 чинних районів мають бути створені 102 нових - більш спроможних та ефективних.

Це, звичайно, лише попередні розрахунки. Остаточні рішення прийматиме Верховна Рада у законах, розроблених за результатами консультацій експертів та урядовців з представниками громад, районів та областей.

Майже 900 об’єднаних територіальних громад (ОТГ) вже створено в Україні, станом на 10 травня 2019 року. З них в 66 територіальних громадах відбудуться перші місцеві вибори 30 червня, ще 25 очікують на рішення ЦВК. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, коментуючи дані Моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування, підготовленого Мінрегіоном (ЗАВАНТАЖИТИ).

«Процес об’єднання громад рухається. Вже 33 міста обласного значення приєднують до себе громади. П’ятірка регіонів-лідерів у реалізації завдань децентралізації залишається незмінною. Житомирська, Чернігівська, Запорізька, Дніпропетровська, Хмельницька області продовжують очолювати рейтинг областей щодо формування спроможних громад», — зазначив Геннадій Зубко.

16-17 травня 2019 року Всеукраїнська інформаційна кампанія «Я – громада!», організована спільними зусиллями Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Програми «U-LEAD з Європою», розпочнеться з публічних заходів в Одеській області.

Інформаційна кампанія «Я – Громада!» охопить 39 населених пунктів у різних областях України та має на меті інформувати населення про реформу децентралізації та її аспекти у сфері освіти та охорони здоров'я, зокрема, підвищити обізнаність громадськості щодо її сутності, продемонструвавши найкращі практики вже існуючих об'єднаних територіальних громад (ОТГ), а також заохотити громадян стати агентами змін.

Швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні” DESPRO оголошує конкурсний набір до Школи місцевого самоврядування DESPRO (Школа), яка проходитиме у наступні етапи:

  • I очна сесія у Києві ― 17-20 вересня 2019 року,
  • II очна сесія у Києві ― 22-25 жовтня 2019 року.

У Школі заплановані дві гілки навчання: для команд ОТГ та для молодих фахівців ОМС ОТГ.

До Школи запрошуються наступні представники ОТГ:

Ідея запровадженої Урядом України децентралізації, яка визнана однією з найбільш успішних реформ, в тому, аби не тільки передати кошти, а й надати інструменти, що дозволять громадам заробити додатковий фінансовий ресурс для розвитку територій. Про це в ефірі телеканалу «Україна» сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Сьогодні, 1 квітня, виповнюється п’ять років, відколи схвалили Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Цей документ дав старт фундаментальній реформі децентралізації в країні, яка сьогодні є найрезультативнішою. Зокрема, нині в області створено 51 об’єднану територіальну громаду.

Уся карта України в 2020 році має бути заповнена кордонами об’єднаних громад – з новими можливостями і системою управління. І це буде колосальний ривок у розвитку усієї країни. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він зазначив, що в Україні завершується етап добровільного об’єднання громад – в рамках реформи децентралізації. Перевагами та можливостями реформи користуються вже 70% українців, які живуть в нових умовах.

Дані Моніторингу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування станом на 12 березня 2019 року свідчать, що вже 78 об’єднаних громад чекають на перші вибори, включаючи 45 ОТГ, де вибори не відбулися через воєнний стан. Загалом же в країні створено вже 884 об’єднані громади. При цьому, у 96 районах досі немає жодної ОТГ.

Держава може звітувати про показники децентралізації, зокрема щодо кількості громад чи площ територій, вкритих ОТГ, сотні нових опорних шкіл чи дитсадків, кілометрів доріг. Але першочергово для нас є важливішою оцінка українських громадян, на яких і спрямована реформа. Про це наголосив під час презентації результатів Всеукраїнського соціологічного дослідження «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування серед населення України та об’єднаних тергромад», Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Понад 400 лідерів громад та фахівців сфери з надання адмінпослуг, включно з очільниками 210 громад-партнерів U-LEAD з усієї України, представниками Уряду України та міжнародними партнерами, візьмуть участь у конференції з нагоди фактичного початку реалізації Фази Впровадження Програми "U-LEAD з Європою" з покращення якості надання адміністративних послуг для населення.

Розробка: Відділ інформаційних технологій
апарату Волинської облдержадміністрації
Інформаційне наповнення:
Камінь-Каширська районна державна адміністрація
Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Камінь-Каширській райдержадміністрації.
Адреса: 44500, м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 2, т/ф. 50486, т. 23332, E-mail: info@kamadm.gov.ua
© 2014 kamadmin.gov.ua